Munkafolyamat – Közbeszerzéses közületi medence
Hatvan A.S. városi kórház új rehabilitációs szárny építése, melyben kialakításra került 2 db meleg vizes medence.
- Hidroterápiás medence méret: 10x6x1-1,4 m
Típus: beltéri, vb., feszített víztükör - Ülő medence méret: 7x2,8x0,9 m
Típus: beltéri, vb., feszített víztükör
Generál kivitelező Hunép Capital Bau Kft. Budapest
Szerkezetépítő alvállalkozó: Moratus Szerkezetépítő Kft. Budapest
Medence gépészeti alvállalkozó: Halász Ferenc Ev.
A kivitelezés 2013 májusában kezdődött és 2013 decemberében került átadásra az épület.
A munkamenet kissé szokatlan volt számomra „gyorsreagálású munka” ami az egész kivitelezésre jellemző volt. Engemet, mint medence kivitelezőt legelőször telefonon kerestek fel és azon a héten már el is kellett kezdeni a rám bízott munkát. Hétfőn keresett fel a generálkivitelező, szerdán elküldtem az ajánlatot, pénteken a medencék gépészeti szerkezetszerelését végeztem az építési területen.
Ez a fajta gyors munkamenet megkívánta a gyors döntéshozatalokat és hibamentes munkavégzést. Mivel személyesen végzem a gépészeti kivitelezést ezért ez nem okozott túlságosan nagy problémát számomra, de szokatlan volt mivel egy épületen belüli magánmedence nem szokott ilyen rövid idő alatt elkészülni (általában 2-3 év).
Tarthatatlan határidő oka a közbeszerzéses munkáknál:Közbeszerzéses kiírásra pályáznak a „nagyok”, a Generál cégek. A nyertes mindig a legolcsóbb és a legrövidebb határidőt vállaló cég. Ebből következik, hogy „kifizetődő” a határidővel kombinálni. Esetek többségében tudatosan tarthatatlan határidővel nyerik meg a munkát, de legalább megvan a munka. A kivitelezés során egyik feladata a generálvállalkozónak, hogy a határidőt tolja a megrendelő puhításával és az alvállalkozók ráhatásával viszont csökkentse a munkamenetek idejét. Nem egy egyszerű feladat. Összegezve sajnos az kijelenthető, hogy a rövid határidő miatti gyors kivitelezés minőségi problémákat is gerjeszt.
Medence fenéklemez szerelése
Első ütemben a fenéklemez gépészeti szerelése volt a feladat. Egy nap alatt elkészültem a két medence szerelésével, ami köszönhető annak, hogy a medence fenéklemez vasalása velem egyeztetett módon készült el. Másnap le is betonozták a medencék fenéklemezét, ami határidőn belüli teljesítést eredményezett és bonusz járt a szerkezetépítőnek. Még most is emlékszem, hogy igen meleg, fárasztó augusztusi nap volt. A gépészeti csövezést saját tapasztalatom szerint terveztem és szereltem, mivel a gépészterv szerinti csövezés számomra nem volt elfogadható.
Medence oldalfal
Második ütemben az oldalfalba kerültek elhelyezésre a szükséges gépészeti elemek. Gépészeti szerelés után zsalurendszerrel bezsaluzták a medence oldalfalat. A fenéklemez-oldalfal munkahézagot Bauhaus típusú munkahézag tömítő profillal zárták le. Oldalfal zsaluzása után betonozás következett, ami a betonozási a technológiának köszönhetően igen rövid idő alatt megtörtént. A beépített betonból mintakockák készültek minőség ellenőrzés céljából, ami azért figyelemre méltó, mert magán kivitelezésnél ezt még egyszer sem tapasztaltam (pedig a tervező ezt mindig előírja).
Az épület
A medence szerkezet elkészülte után 1 héttel a medencék vízzel lettek feltöltve. A szerkezetépítés jól sikerült, mert vízszivárgás nem volt tapasztalható a medence külső oldalain. A szerkezetépítő profi csapat volt, nem most kezdték a szakmát.
A medence szerkezet egy ideig háttérbe került. Az épület szerkezet továbbépítése gyors ütemben folytatódott.
Medencék burkolása
Az épület szerkezet elkészültével a medence burkolási munkálatai is megkezdődtek. A határidő közeledtével a munkálatok több esetben este 10 óráig tartottak.
Gépházszerelés
A medence tér alatt kialakított gépészeti térben elkezdhettem én is a medencék gépház szerelését. A gépházszerelés sok időt vett igénybe, mert nagyméretű csőrendszerrel kellett szerelni a medencéket. Pl. a szűrőtartály beállítása, felszerelése egy napot vett igénybe.
A szűrőtartály öntömege: 70 kg, szűrőtöltete 800 kg. A magánszűrő paramétere ennek az 10/1-e. Munkailag is kb. 10x annyi munkával járt, mint egy magánmedence.
A medence gépészet határidőre sikeresen készen lett egy ragasztási hibám sem volt. Próbaüzem alatt rendben működött a gépészeti rendszer, az igényelt vízhőfok olyan jól sikerült, hogy a nagy páraterhelés miatt a légtechnika sajnos beadta a törölközőt.
Átadás, épület megszentelése.
Az összefoglaló írásból nem, de ha a dátumokat figyelembe vesszük (kezdés 2013. május, átadás 2013. december) akkor már érzékelhető, hogy igen nagy munkamenettel bírt az építkezés. Megesett egy esetben, hogy majdnem verekedésre került sor a villanyász és én közöttem, mert egy munkaterületen a medence vízgépházban négy szakma dolgozott egyszerre (én, légtechnikai gépész, épület belső hőszigetelő, épület villanyszerelő).
Késve, de a legvégső határidőre sikeresen elkészült az új szárny. Nagyszabású ünnepség keretében került átadásra a kórház részére az épület. Az új szárny papi szentelésben is részesült és hála az égnek, azóta is hibamentesen teljes kihasználtsággal gyógyít a két medence.
Munkatapasztalat
A generálcéggel igen jó volt a viszonyom és szerintem nekik is jó dolguk volt velem. Nem volt közvetítő, én voltam mindig az ütemezési megbeszéléseken és én voltam mindig a munkaterületen munkavégzés miatt. Félreértés sosem adódott mivel nem utasításra, hanem a saját tapasztalatom szerint végeztem a körülményekhez képest a lehető legjobb minőségben a rám bízott munkát. A medence komplett gépészeti rendszert saját tapasztalatom szerint terveztem és kiviteleztem mivel a meglévő gépészterveken sajnos több hiba és hiányosság is szerepelt. Ez tudható annak, hogy aki tervez az egy meglévő sablon alapján dolgozik, nem veszi figyelembe a helyi viszonyokat és a változókat, amik rendszeresen generálódnak egy ilyen projektnél és fizikai tapasztalata nincsen egy ilyen összetett komplett gépészeti rendszerről.
Ez a medencés projekt az miatt emelkedik ki a többitől, hogy ezek a medencék kizárólag a használók egészségének javítását szolgálják – nem fényűzési céllal készült, mint sok másik.